Alevilerin chat sitesi

865

Her sunninin veya her hanefinin muhakkak bir alevi dostu veya arkadaşı vardır. Eminimki çok sevdiği, değer verdiği kişilerin başında alevi bir arkadaşı yer almaktadır. Cetles.com olarak alevi arkadaşlarımızı unutmadık ve onlar içinde özel bir alevi chat odası hazırladık. Türkiyenin her yerinde yaşamakta olan bayan ve erkek alevi arkadaşların ücretsiz ve üyeliksiz bir arada chat yaptığı sayfaya bağlanmak için son adımdasınız. Aşağıda bulunan sohbete giriş gçrseline tıklayıp açılan sohbet sayfasında nickinizi yazarak alevilerle sohbet etmeye arkadaş olmaya başlayabilirsiniz.

Alevi arkadaşlarla sohbet ederken lütfen kanalda küfürlü yazışmayalım, hiç bir arkadaşımızı rahatsız etmeyelim ve kanal geneline telefon veya e mail adreslerimizi yazmayalım. Bu kurallarımıza uymayan kişiler malesef kanaldan atılacaktır.

Alevilik nedir?
Alevilik, Türkiye’de Sünnilik’ ten sonra en fazla mensubu olan ikinci İslami inanıştır. Sünnilikteki Allah-Muhammed tamamlamasından farklı olarak, alevilikte Allah-Muhammed-Ali ile tamamlanan ve Ehl-i Beyt, Oniki İmamları esas alan bir inançtır. Alevilik içinde çeşitli tarikatlar bulunur. Bunlardan en tanınmışı anadolu kaynaklı olan Bektaşiliktir. Bektaşilik Alevilik içinde bir tarikat olması nedeniyle Aleviliğin bütününü tanımlamaz.

Alevilikte temel inanç
Alevilik, Allah-Muhammed-Ali üçlemesi ve Ehl-i Beyt, Oniki İmamları önemseyen Şiiliğin Onikicilik mezhebi ile ortak noktalara sahip bir yoldur. Alevilik’ te incelenmesi gereken asıl inanç varlığın birliğidir. Alevilik’te tanrının insan dahil evrendeki her şeyin içinde olduğu inanışı vardır.
Alevilik tanrı korkusu yerine sevgisini benimseyen, temelinde insan sevgisi ile hareket eden, Kuran’ın şeklini değil özünü kabul ettiklerini belirten, amacı ruhsal olgunlaşma olan bir tasavvuf yoludur. Özünü insan sevgisinde bulan, Tanrı’ nın insanda tecelli ettiğine ve zerresinden oluştuğuna, onun için de insanın ölümsüzlüğüne inanan, ibadetlerinde kadın erkek ayrımı yapmadan, kendi öz diliyle, musikisiyle, semahıyla inancını icra etme biçimidir.

Alevilikte İbadet
Aleviler, Muhammed’in son Peygamber olduğuna, Ali’nin ise Veliliğine (ya da İmamlığına) inanırlar. Aleviler, ibadetlerini cem evinde yaparlar. Kadir Gecesi ‘ni bağlayan günlerde üç gün ve Muharrem ayında ise 12 gün oruç tutarlar. Muharremden sonra da üç gün Hızır Orucu tutarlar. Muharrem orucundan evvel üç gün Masumu Paklar orucunu tutarlar.
Aleviler kendi içinde bir çeşit hiyerarşi oluşturmuştur. Örneğin “yol”a gönül vermiş olana “talip” denir. Kişi, yolun kurallarını yerine getirip bilgi düzeyini arttırdıkça yükselir. Alevilik’te “yol” denen deyimin temelini dört kapı 40 makam anlayışı oluşturmaktadır. Sırasıyla şeriat, tarikat, marifet ve hakikat dört kapıyı oluşturmaktadır. Bu kapıların hepsinin “alt bölüm” olarak niteleyebileceğimiz on’ar tane makamı vardır. bütün kapı ve makamların kendi içinde bir anlamı bulunmaktadır. Şeriat kapısı, özetle DOĞRU inanç ve doğru yaşam tarzıdır ve toplumdaki her bireyin inanç ve yaşam kurallarını düzenler. Tarikat kapısı ise tarikata hizmet etmek, Aleviliğin kurallarına özen göstermektir. Marifet kapısı ise bir nevi kendisi için kuralları aşıp başkaları için de birşeyler yapabilmek, fedakar olabilmektir. Hakikat kapısı, bütün dünyevi kaygıları aşıp kişinin Tanrı ile arasındaki sırra nail olması demektir.


Konu hakkında mesaj gönderin

Alevilerin chat sitesi için (1 Yorum) yapıldı

  1. hanimlar Alevilik türkiyede ikinci planda olan kesim deyil farklı yani inandığı şartlar ben asla bu hatunlari ayırım yapmıyorum geleneklerine uymak istiyen uysun ama evlilikte ayırım yapılırsa dışarda kalırlar bolunmeler ortaya çıkar burda görev kızlara bayanlara düşer asla kimseyi ayrı tutmayin bölünen her ülke nin sahibi çok olur bekarim bana göre alevi bayan arkadaş arıyorum ismim Saraylı uğur tanismak istiyenler 05377834928 whatsapp var