Chat yapmak günah mı


Faydalı linkler ve bilgiler

chat-yapmak-gunahmi

chat-yapmak-gunahmi

İnternette chat ortamlarında tanışmak caiz midir, chat yapmak günahmı acaba? veya caizse ne kadar caizdir, günahsa ne kadar günahtır. Chat yapmaktan korkan arkadaşları aydınlatmak adına okumanızı öneririz.

Chat yapmak günahmıdır, günahsa ne kadar günahtır gibi soruların cevabını verebilmek adına böyle bir internetometremiz yok yani günahlarını ve sevaplarını ölçecek bir aletimiz yok. Ama bizim bildiğimiz şeyler şunlar. Chat yaparken yani kiminle tanışıyorsunuz, ne amaçla tanışıyorsunuz, niyetiniz nedir önemli olan bunlardır. Tabikide bir takım arkadaşlar var farklı illerden farklı ülkelerden onlarla tanışıyorsunuz konuşuyorsunuz Hatta güzel şeyler anlatıyorsunuz dünyaya ilişkin olsun güzel şeyler anlatıyorsunuz ahirete ilişkin konularda konuşuyorsunuz belki tebliğ yapıyorsunuz davet yapıyorsunuz bunda problem yok bu maksatta chat yapanların günahı yok, sakıncası yok tabiki. Ama ben bu tanışmadan öyle zannediyorum ki kastedilen şey yani bir bayan arkadaş bulmak, bayanlar tanışmak ayartmak gibi olsa gerek.

Sonra efendim çetleşmeye başlıyoruz birlikte yazışıyoruz iyice samimi oluyoruz sonra messenger filan vs sonra efendim sohbeti sesliye döküyoruz Sonra yavaş yavaş görüntülü kamera koyuyoruz, görüntülü olarak chat yapıyoruz sonra Uzakta olduğu için nerede olduğunu da bilmiyoruz çok uzaklarda olduğunuda söyleyebilir, yanıbaşımızdaki evde olurda Ben amerikadayım da diyebilir. İnternet böyle bir hain bir şey. Birisi var işte karşınızda orada onunla konuşuyoruz konuşuyoruz Ne diyoruz Biraz sohbet ediyoruz ne sohbeti ediyoruz işte efendim geyik sohbeti yapıyoruz geyik ne? biliyorsunuz ne olduğunu.

Eee sonra sonra sonra laf lafı açıyor. Hani bir şaairin dediği gibi önce bir bakış, sonra bir tebessün, sonra bir selam, sonra konuşmalar başlıyor sonrada artık ondan sonrası öyle gidiyor. Böyle bir geyik sohbetinde birdefa anlamsız şeyler konuşuyorsanız laubalilik bir müslümana yakışmaz, haram şeyler konuşuyorsanız hele bir bayanla yabancı bir bayanla hiç gerek olmayan şeyler konuşuyorsanız, efendim mahrem şeyler konuşuyorsanız, mahrem alanlara giriyorsanız bunun helal olduğunu söylemek mümkünmü? Bunun dünyayamı faydası var ahretemi faydası var.

Dolayısıyla efendim internette tanıştık konuşuyoruz caizmidir.? E tanıştık ahmetle, hüseyinle, mehmetle güzel şeyler konuşuyoruz niye caiz olmasın.? Hatta çıktı karşımıza bir bayan felan, Bize birşeyler sordu söyledi ne yapmamız gerekiyor peki. Bak kardeşim biz seninle şuan tanışmıyoruz, sen ALLAHın bir kulusun, ben bir müslümanım ve benim sorumluluklarım var, sende bunlara riayet ediyormusun işte felan gibi onada bir tebliğ, davet yapabiliyorsanız, ondada bir sakınca yok. Ama geyik sohbeti yapıyorsanız unutmayınki biz insanız, biz geyik sohbeti yapmayız.

Cevap yaz

Mesaj Göndermek için burayı tıklayın

Yaşadığın Şehri Seç ↆ