Evlilikte Mutluluk Nasıl Sağlanır ?

Kadın

EVLİLİKTE MUTLULUK NASIL SAĞLANIR HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ?

Beynin kalbe vurarak şüphesiz bizlere sağladığı en güzel şey olan aşkı taçlandırmak adına partnerlerin birbirlerine söz vermesiyle bir araya gelmelerinin ardından istenen sıcak bir yuvayı sağlamak için her iki tarafında bazı yönlerden feragat etmesi ve uğraşması gerekmektedir. Çünkü insanlar evliliklerinde mutlu ve huzurlu olduğu müddetçe hayatın zorunlu kıldığı her türlü zorluğun ve engelin üstesinden gelir, böyle bir ailede büyüyen çocuk hayata daha pozitif bakar, düşünmeyi ön plana koyar, bunlara bağlı olarak o aile için dünya daha güzel bir yer halini alır. Bu nedenle evliliklerde yani ailenin temelinde birlik olma kavramı büyük önem taşımaktadır. Peki, bu kadar büyük önemi olan evlilikte mutluluk nasıl sağlanır?
1. Eşler arasındaki kabulleniş olumlu tutulmalı ve güne şükrederek başlanılmalı.
2. Eşler her daim birbirine karşı güler yüzlü olmalı ve emir cümlelerinden kaçınılmalı.
3. İster koca ister hanım rolünde olunsun eşler birbirlerine saygı duymalı ve bu saygılarını her daim sürdürmeli.
4. Eşler birbirlerini değiştirmeye çalışmamalı, birbirlerini kabullenmeli. Tabi bu nokta da bahsedilen kişisel özellikler. Aksi halde bazı kötü davranışlar fark edildiği takdirde eşler birbirlerini uyarmalı.
5. “Bir saattir banyoda, çorabımı bulamıyorum” gibi bir takım küçük şeyler sorun haline getirilmemeli.
6. Gerek dizilerdeki aşırı iyi aşk hikayeleri gerekse okuduğumuz kitaplardaki iyimserlik hepimizin hayallerinin normal insanların üstünde kişilerce süslenmesine neden oluyor. Hal böyle olunca karşımızdaki kişinin hayallerimizdeki gibi hatasız olduğunu kabullenemiyoruz. Dolayısıyla beraber olunan kişi hayallerdekiyle kıyaslanmamalı
7. Eşler sevginin, aktiflik ve üreticilik demek olduğunun farkına varmalı ve evlendikten sonra da önceki gibi farklı şeyler yapmaya devam etmeli. Mesela her akşam evde yemek yerine ayda bir dışarıda romantik bir akşam geçirmeyi tercih etmeli, bowling gibi oyunlar oynamalı…
8. Eşler “ben” düşüncesinden çıkıp “biz düşüncesinde bütünleşmeliler. Çünkü “ben” deyince eşler arasında “hep ben” ile başlayan cümlelerin ardı arkası kesilmez ki bu bencillik arkadaşlıkyi kısa sürede sonlandıracaktır.
9. Evliliğin beraberinde gelen sorumluluklar her iki taraf için de yeni olduğu için eşler bu sorumluluklardan kaçıp tüm o sorumlulukları “erkek işi ya da kadın işi” diyerek tek bir kişinin üstüne bırakmamalı. Yani sorumluluklar paylaşılmalı.
10. Unutulmamalı ki evlilikler yalnızca eşler arasında değil eşlerin aileleri arasında da olur. Bu nedenle aile ve akraba ziyaretlerine önem verilmelidir.

Cevap yaz

Mesaj Göndermek için burayı tıklayın

Yaşadığın Şehri Seç ↆ