Kadın

İdeal Anne ve Baba Nasıl Olmalıdır

İdeal anne ve baba nasıl olmalıdır, iyi bir anne hangi özelliklere sahip olmalıdır? İyi bir anne olmak için neler yapmak gerekir? İyi bir anne misiniz? Bu soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız yazı dizimizi iyi okuyun. Yazı dizimiz anneliğinizi sorgulamanız, varsa eksikliklerinizi gidermeniz için size fırsatlar sunacaktır. İyi bir anne şu vasıflara sahip olmalıdır:

İdeal Anne Olma Formülü

İYİ MODEL: Anne her konuda çocuğuna iyi model ve örnek olur. Çocuğunun yanında sigara içmez. Çocuğuna yalan söylemez. Oturuşu, kalkışı, edebi, ahlakı ile çocuğuna iyi örnek olur. Çocuğuna iyi davranışlar kazandırmaya çalışır. İyi davranışları sözleri ile değil yaşantısı ile çocuklarına gösterir. 

HOŞGÖRÜ: Anne hoşgörülüdür. Çocuğunu her olumsuz davranışta cezalandırmaz. Affetmesini bilir. Kural koyarken çocuğun fikrini alır. Kuralları çocuklarla birlikte koyar. Tatlı ve sert olmasını bilir. Çocuğuyla arkadaş gibidir. Onun her türlü sorunu ile ilgilenir. Hayır kelimesini çok sık kullanmaz. Otorite kurmasını iyi bilir. 

DÜŞÜNCE: Anne çocuğunu her daim düşünür. Çocuğunun sağlığını düşünür. Onun yanında sigara ve alkol kullanmaz. Çocuğunun sağlıklı ve doğal beslenmesi için elinden geleni yapar. Çocuklarını sağlıklı besinlerle besler. Çocuğunun eğitimini düşünür. Onu ihmal etmez. Ödevlerini takip eder. Öğretmeni ile diyalog kurar. Veli toplantılarına katılır. Çocuğuna her durumda destek olur. Başarısız olduğu zaman onu suçlamak yerine ona destek olur. 

ÖZGÜVEN SAĞLAMA: İyi anne çocuğuna evde başarabileceği görev ve sorumluluklar verir. Çocuklarını hayata en iyi şekilde hazırlar. Onlar adına evde ev işlerini yapmaz. Çocukların özgüvenini geliştirmeye çalışır. Çocuklarına güvenir. Onları suçlamaz ve yargılamaz. Çocuklarını bir başkası ile kıyaslamaz. Çocuklarına değer verir. Onların fikirlerine ve seçimlerine saygı duyar. Önemli işlerde onların da fikrini alır.  

İdeal Baba Olma Formülü

Çocuğu olan erkeğe baba denir. Baba kelimesinin derin bir anlamı var. Çocuğu olan herkes baba olamaz. Gerçek manada baba olmak kolay değildir. İyi bir baba olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız yazı dizimizi dikkatle takip etmelisiniz. Yazı dizimiz babalığınızı sorgulayıp eksiklerinizi tamamlamanız için size önemli fırsatlar sunacaktır. 

İdeal Anne ve Baba Nasıl Olmalıdır

İyi bir baba çocuğunun en iyi oyun arkadaşıdır. Çocuğun oyuncağa değil oyun arkadaşına ihtiyacı vardır. Çocuklarınıza oyuncak almak yerine çocuklarınızla oturup oyun oynayın. 

Çocuğunuzla aynı frekansta yayın yapın. Empati yapıp onu anlamaya çalışın. Çocuklarınızı suçlamak, eleştirmek, kızmak yerine onları anlamaya çalışın. 

İyi bir baba vaktini çocukları ile birlikte geçirir. Onlara zengin etkinlikler tasarlar. Hafta sonu çocuklarını eğlence merkezlerine pikniklere götürür. Çocukları ile sinemaya, tiyatroya, kütüphaneye gider. 

İyi baba çocuklarını düşünür. Onların en iyi eğitim alması için gerekli finansman desteğini sağlar. Akşamları çocukları ile birlikte ödevlerini yapar. Ödevlerini kontrol eder. Okul başarısını ve devamsızlığını izler. Veli toplantılarına katılır. Öğretmenleri ile sıkı diyalog kurar. 

İyi baba her daim çocuğunun yanında yer alır. Çocuğunu başka çocuklarla kıyaslamaz. Çocuklarını eleştirmez. Başarısız olduğu zaman çocuklarının yanında yer alır. Çocuklarını azarlamaz. Çocukları ile aynı frekansta yayın yapar. Onları dinler ve anlamaya çalışır. Çocuklarıyla empatik bağ kurar. Çocuklarına sevgi ve saygıyla yaklaşır. Çocukların seçimlerine saygı duyar. 

İdeal anne ve baba nasıl olmalıdır konumuzun sonuna geldik. Sizlerin bu konu hakkında yorumlarınızı merak ediyoruz be bekliyoruz.

Benzer Konular

İlgili İlanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu