İlişkilerde Yaş Farkı Önemli Mi?

Kadın

İlişkilerde Yaş Farkı Önemli Mi Varmı dır?

KUŞAKLARIN AŞKI

Aşk, herkesin sahip olmayı ve dahi yaşamayı istediği en güzel duygudur. Nice romanlara, filmlere, dizilere konu olmuştur. Ve hepsinde mutlaka en azından bir engel vardır aralarında aşıkların. Yeri gelir bu engel dil, din, ırktır. Yeri gelir aynı aile içerindeki akrabalıktır: Enişte-baldız, yenge-kayın birader vs. Ya sosyal statüdür: Zengin kız-fakir oğlan/fakir kız- zengin oğlan. Ya intikamdır: Babasının/kocasının katili. Ya da konumuz olan yaş farkıdır.

Her durumda görüyoruz ki “aşk” denen olgu hepsini ezip geçmiştir. Aradaki engel ne olursa olsun kazanan hep aşk olmuştur. Bizse filmini, dizilerini izlemiş fazla tepki göstermeyip onları anlayabilmişizdir. Örneğin aralarında bir yığın engel veya kişi varsa onları ezip geçmelerine hayranlıkla karışık şaşkınlık gösterip “vay be ne büyük aşkmış” demişizdir. Hiç “değer miydi onca şeyi/kişiyi yakıp yok etmeye dememişiz. Aşkın her şeyden daha üstün olduğunu bize kabul ettirebilmişler.

Açıkçası buna rağmen “aşk dil, din, ırk, engel dinlemez” diyen bizler hala yaş engelini aşabilmiş değiliz. Genç kız-olgun adam ya da tam tersi arkadaşlıkler günümüzde hala kınanıyor.

Ancak hangi sebeple yargılanıp etik olmadığı kanaatine varıldığıysa hala muamma. Zira kendi toplumumuzu ele alacak olursak, inanmış olduğumuz İslam inancında “yasak”, “günah”, tarzı bir hüküm yok böyle bir durum için. Keza örf ve adetlerimize de baktığımızda yakın zamana kadar büyük yaş farkı olan evliliklerin (özellikle olgun adam-genç kız) gerçekleştiğini görmek mümkündür. Hal böyle iken neye dayanarak “ayıp” , “etik değil” , “çok yanlış” şeklinde bu durumun kınandığı kafalarda soru işareti.
Böyle durumla karşılaşıldığında “Utanmaz herif! Kızı yaşındakine göz dikmiş” , “Babası yaşındaki herifle birlikte. Kesin parası içindir” gibi söylemler söylenenlerin en hafifleridir.

Aslında bu iki farklı kuşaktan insanın arkadaşlıksini etkileyende yaştan ziyade çevredekilerin aşağılayıcı tutumudur. Yoksa gayet sağlıklı bir şekilde yürütebilirler arkadaşlıklerini. Yaş faktörü de diğer engeller gibi hükümsüz kalabilir aşkın karşısında. Çünkü bu tür imkansızlıkları gören akıldır. Oysa aşkın akıldan ve mantıktan uzaktan veya yakından bir alakası yoktur.

Her yaş farkı olan iki kişinin yaşadığı arkadaşlıkde kuşak çatışması olacak diye bir kaide yok. Bu kişilerin karakteri ve yaşam tarzıyla alakalıdır. Bazı gençler akranlarının aksine daha olgun, oturaklı; bazı yaşlılarsa daha genç ve hareketli olabilir. Haliyle ayrı kuşaklarda sevebilirler birbirlerini. Yaşın bir önemi yoktur.

Cevap yaz

Mesaj Göndermek için burayı tıklayın

Yaşadığın Şehri Seç