Kışın Cildinizi Ve Saçlarınızı İhmal Etmeyin

Kadın
cilt-ve-sac-bakimi

cilt-ve-sac-bakimi

Kışla birlikte saç ve cilt bakımına daha çok özen göstermek gerekir. Soğuyan havayla birlikte havadaki nem oranının azalması saç ve cildimiz de bazı sorunlar yaşamamıza neden olabilir. Kış aylarıyla birlikte havadaki nem oranının azalması saçlı derinin kurumasına ve kepeklenmesine neden olabilir. Havanın soğuk olduğu kış aylarında kaşıntı, kızarma ve kuru kuru kepek belirtileri ile ortaya çıkan saçlı deri egzamaları daha şiddetli seyreder.

Bakım Kürlerini Bir Uzmana Danışın

Kış aylarında yaşanan saç problemlerine yönelik bazı bakım kürleri uygulanabilir ancak, her saç tipinin kendine özgü bakımı vardır. Mesela kuru saçlarda saçın nem dengesini bozacak ürünler kullanmak, saçın daha kuru ve yıpranmış görünmesine neden olur. Bu tarz bakım kürleri uzman hekim tarafından saç ve saçlı deri değerlendirildikten sonra saçın tipine, kuruluk ve yağlılık durumuna göre verilir. Bu tarz kürlerin hekime danışılarak kullanılması daha doğru olacaktır.

Kışın Cilt Daha Fazla Bakım İstiyor

Vücudumuz soğuk havada tepki gösterir ve ısı kaybını önlemek için deri yüzeyindeki kan kan damarlarının çapı daralır. Bu sebeple kan dolaşımı azalmaya başlar. Bu durum da ciltteki hücrelerin iyi besin alması kısıtlanır. Ciltte koruma mekanizması azalma göstererek, cilt dokusunda tahrişe, soyulmaya, çatlamaya ve kurumaya yol açar. Derideki bu kuruma ve çatlamalar ciltte kanamaya ya da mevcut olan yara var ise daha kötüleşmesine sebep olabilir. Bu nedenlerle kışın koruma fonksiyonu bozulan cilt, daha hazla özene ve bakıma ihtiyaç duyar.

Haftada 2 Gün Peeling

Soğuk havalarda cildin üst tabakası daha kalınlaşacağından  bunu önlemek için haftada 2 gün peeling yani fiziksel soyma uygulaması yapılmalıdır. Ancak cildinde kızarıklık ve damar çatlaması olan ya da cildi hassas olan kişilere bu tip uygulamalar önerilmez. Bu kişilerin ciltteki kızarıklığı azaltıcı ve hassasiyet giderici maddeler içeren dermokozmetik ürünler kullanması önerilir. Peeling yapılmasına rağmen ciltteki sorun düzelmiyor, kabalaşma ve kuruluk devam ediyorsa uzman bir dermatologdan yardım alınması gerekir. Herkeze kış boyunca cağlıklı sihatli saçlar ve ciltler dileriz.

Cevap yaz

Mesaj Göndermek için burayı tıklayın

Yaşadığın Şehri Seç