TERÖRE KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Güncel
teror

teror

Türkiye cumhireyitenin alacağı tedbirlere baktığımızda güvenlik birimlerinin alacağı tedbirler açısından baktığımız istihbarat başlayarak bu örgütlenmenin yapısına göre ve nasıl bir dinamizin ortaya çıktığına göre değişerek alması gereken tedbirler var. Mesela diyelimki son bu sureyinin rusyanın sureye müdahalesiyle beraber aktif bir müdahalesiyle beraber yeni bir takım olguların orata çıkmasını beklemek lazım. Şimdi biliyorsunuz herkez daiş sonrasına hazırlanıyor yani daiş’i gerilettikten sonra yerine ne koyulacak asıl mesele bu. Buna yönelik olarak kendi gurubunu desteklemeye çalıyor.

Rusya eset’i toparlamaya çalışıyor eset güçlerini toparlamaya çalıyor pyd’ye verilen destek bir anlamda amerika için buna karşılık geliyor. Türkiye de bu muhalefeti burda önemli görüyor. Çünkü suriyeyi temsil eden asıl nitelikli ve ve ayni olması gereken gurup bu gurup diyerek şimdi herkezin bu zaırlığı yaptığı bu ortamda diyelimki daiş geriletilse ortaya ne çıkacak. Daiş’in parçalanmasıyla küçük daişlermi orataya çıkacak yoksa daha büyükmü tehlikeli terör ortaya çıkabilirmi. Yani başına buyruk yalnız kurtların olduğu bir terör olgusuylamı karşılaşacaz. Yine rusya devreye girdikten sonra suriye istihbaratın dahada hala etkin hala gelebilir kendisini daha etkin hissedebilir. Bununla uğraşmak lazım. İranın yaptığı şeyler var, bütün bu dinamizimi ortaya koyarak devletin gvenlik birimlerinin bununla mücadele etmesi geriyor. Demokratik bir ülkede bunun demokratik bir şekilde de olması gerekiyor. Asıl kıritik olan şey şudur teröre karşı içeride ortak bir gündemin olması lazım. Bu iktidarları eleştirmeye engellemez elbette ama bu belli bir sınır içersinde yapılması lazım. Bu gün türkiyede bu sınır çoktan aşıldı.

Türkiyenin türkiyede kendi öncülüklerine, menfaatlerine, milli menfaatlerine dayalı bir güvenlik politikası yürütmesi üzerine bütün siyasi partilerin birleşmesi gerekirken türkiyede yaşanan sorun 2 yılldır yaşanan siyasi türbülansın etkisiyle görüyorsunuz ki bazı mualefet liderleri sanki başka bir ülkeden konuşurcasına kendi ülkesinden konuşmazcasına bir takım eleştiriler yapabiliyorlar. Benim gördüğüm en büyük tehlike teröre karşı ortak gündem de devleti desteklemek gerekiyor.

Şimdi bu devletin yapması gereken görevleri ihmal etmesi anlamına gelmez. Ama şunu gündüme getirmeye başlarsanız efendim katil devlet yok derin devlet demeye başladığınız da siz otomatikmen terörle mücadeleyi baltalıyorsunuz.

Daha fazla söylenecek çok şeyler var ama benim kısa bir cümleyle teröre karşı alınabilecek en iyi yöntem başta siyasi partiler olmak üzere, kürdü, lazı, alevisi, sunnisi, çerkezi türkiye topraklarından yaşayan ve terörü desteklemeyen her kesimin el ele verip aynı mesajı dünyaya vermesi olacaktır. Hepimzin başı sağolsun. Şehitlerimize rahtmet ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

Cevap yaz

Mesaj Göndermek için burayı tıklayın

Yaşadığın Şehri Seç ↆ